Przeprowadzenie odprawy celnej – jak przebiega

W dobie współczesnego globalizmu sprowadzanie towarów z innego kraju nie stanowi problemu i nikogo nie zaskakuje. Nie dotyczy to wyłącznie krajów bliskich importerowi, ale również tych z drugiego końca świata. Jeśli importowane są produkty z innych krajów, tych znajdujących się poza UE to trzeba pamiętać, że istotnym obowiązkiem będzie między innymi odprawa celna. Przejście tej procedury stawia pewne wymogi, może się wiązać z opłatami, warto więc się na to przygotować.

Rodzaje odprawy celnej

procesy logistyczneMówiąc o odprawie celnej możemy zwrócić uwagę na to, że występuje kilka rodzajów takiej odprawy.

  • ostateczna
  • czasowa
  • odroczona

Odprawa ostateczna oznacza, że produkty przez granicę celną nie wracają i stają się towarem krajowym. W przypadku odprawy warunkowej zwanej czasową towary po pewnym czasie wracają za granicę celną. Taka odprawa dotyczy np. produktów, które przybywają do naprawy, poprawy, na targi. Odprawa odroczona to sytuacja, w której urząd nie może dokonać kontroli i przekazuje ją innemu urzędowi. Warto skorzystać z firmy zewnętrznej jak logit, odprawa celna zostanie wykonana bez naszej ingerencji.

Opłata cła po odprawie celnej

Odprawa celna ma za zadanie oznaczyć cło jakie ewentualnie operator powinien opłacić sprowadzając towary do kraju. Jednocześnie cło to wynik wielu czynników i jego wysokość uzależniona jest między innymi od rodzaju sprowadzanego towaru. Dlatego taka kwestia musi być brana pod uwagę przy czym trzeba oczywiście pamiętać o tym, że niektóre towary mają cło narzucone inne mogą być z niego zwolnione. Dlatego celem odprawy jest usankcjonowanie wjazdu towarów do kraju i pobranie podatku i cła.

Comments are closed.