Jak wybierać papier do kserowania?

Jeśli chce się uzyskać odpowiedni sposób prezentowania się skserowanych materiałów niezbędne jest branie pod uwagę właściwości papieru, który ma być wykorzystywany. Informacje o konkretnych właściwościach papieru można sprawdzić w specyfikacjach.

Jedną z najważniejszych cech papieru ksero jest gramatura. Standardowy papier to gramatura osiemdziesiąt gramów na metr kwadratowy. Natomiast ozdobne papiery zaczynają się przy gramaturze sto sześćdziesiąt gramów na metr kwadratowy. Konkretna gramatura papieru powinna być wybierana pod kątem tego jaki rodzaj materiałów ma być kserowany.

Ważne cechy papieru ksero

Wybierając papier ksero warto brać pod uwagę również:

  • grubość
  • klasę
  • format.

W kontekście grubości papieru trzeba brać pod uwagę, że wpływa ona na możliwość zaginania papieru. Im wyższa grubość, tym większa sztywność papieru. Standardowy papier do kserokopiarek posiada sto dziesięć mikronów. Jeśli chce się przygotować trwalsze materiały warto postawić na papier o większej grubości.

Klasa papieru

Wpływa ona z punktu widzenia użytkownika materiałów papierowych na jasność. Klasa A oferuje największą głębię bieli. Za najbardziej ekonomiczną uznać należy klasę C. Jednak kierowanie się przy wybieraniu papierów ksero jedynie klasą nie jest właściwym rozwiązaniem, gdyż nie mają one jasnych kryteriów tego, jak klasyfikowane powinny być poszczególne wersje papieru. Znacznie ważniejsze jest branie pod uwagę grubości, gramatury oraz formatu.

Comments are closed.