Praktyczne poziomy energetyczne
Często, kiedy stajemy przed kwestią zakupienia lub wybudowania nieruchomości, zastanawiamy się nad tym, czy zastosowana w takim budynku ekologiczna technologia, da nam jakiekolwiek przełożenie na koszty, jakie będziemy ponosić, z tytułu zamieszkania w takim budynku.
Jakie mamy technologie ekologiczne?
Technologie ekologiczne, jakie możemy zastosować podczas budowy budynku to między innymi: izolacja cieplna, projektowanie w założeniach domu pasywnego, fotowoltaika, pompy ciepła oraz energia z wiatru.
Wszystkie te elementy mogą być stosowane oddzielnie lub wspólnie i od nich zależy w dużej mierze, jaki poziom energetyczny będzie miał nasz budynek.
Czym jest poziom energetyczny?
Bardzo często nie ludzie nawet nie zdają sobie z tego sprawy, że w naszym kraju istnieją pewne minimalne klasy energochłonności, które budynek musi spełnić, aby w ogóle mógł powstać i być użytkowanym.
Wszystkie zmiany dotyczą oczywiście budynków nowo budowanych, ponieważ te wytyczne ulegają ciągłym zmianom. Każda z określonych kategorii to poziom energetyczny lub inaczej klasa energetyczna.
Czy to się opłaca?
Kiedyś ludzie mieli raczej takie skojarzenia, że proekologiczne rozwiązania https://jw-a.pl/audyty-energetyczne/, były traktowane jako fanaberię bogatych osób, które było na nie stać. Obecnie jednak zdecydowanie tego typu rozwiązania się opłacają.
Nie będziemy tutaj wchodzić w dokładne szczegóły, ale przede wszystkim chodzi tutaj o to, że cena energii w zasadzie w każdej postaci jest to cena obecnie bardzo wysoka, a raczej nie zanosi się, aby szybko spadła.
Oczywiście można zadziałać dwutorowo. Po pierwsze budować domy w takiej technologii, aby były jak najbardziej pasywne energetyczne, a dodatkowo czerpać energię ze źródeł odnawialnych, które będą raczej tańsze niż konwencjonalne. Oczywiście pewne wahania cen mogą wystąpić, ale patrząc długoterminowo, raczej właśnie tak będzie.