Jak przygotować się do konferencji?
Konferencje wymagają sporo przygotowań. Niezbędne są: odpowiednia sala, uczestnicy, osoby wygłaszające odczyty, sprzęt oraz odpowiednie zaplecze. I oczywiście to, co najistotniejsze: tematyka wydarzenia.
Czemu służą konferencje?
Konferencje miewają charakter naukowy lub biznesowy. Chodzi o rozpowszechnianie istotnych w danej branży informacji, podsumowania dekad, nawiązanie współpracy firm lub instytucji, które albo mają już coś do powiedzenia w danej dziedzinie albo chcą czerpać wiedzę i z doświadczenia innych.
Organizacja całego eventu wymaga wiedzy i zdolności organizacyjnych. Czasem trzeba miesięcy lub lat, aby nie traktować takiego zajęcia jak wyzwanie najwyższego stopnia. Nabywając cennych umiejętności w sferze organizacji Kraków słynie z konferencji, nie można też popadać w rutynę, a jedynie zdobywać nowe doświadczenia.
Prelekcje podczas konferencji
Podczas konferencji wygłasza się sporo prelekcji i odczytów. Przygotowanie tematu do przeanalizowania wymaga odpowiedniego podejścia prelegenta.
Trzeba pamiętać, że każdy kiedyś wygłaszał odczyt po raz pierwszy. Nawet osobie urodzonej, by zostać prelegentem, zdarzało się na początku swojej kariery w tym charakterze ulegać tremie.
Aby przygotować się do prelekcji, oczywiście należy ująć go w odpowiednią formę, by zaciekawić słuchaczy. Druga sprawa to decyzja, czy będą niezbędne np. ilustracje graficzne – wtedy przyda się rzutnik i laptop. Przygotowane materiały należy mieć przynajmniej na dwóch nośnikach pamięci – na wszelki wypadek.
Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z prelekcjami, powinien spróbować nabrać pewności siebie, odpowiednio ćwiczyć przemówienia, skorzystać z pomocy znajomych. Można ćwiczyć wystąpienia przed nimi, pytać o zdanie nt. przygotowanych materiałów i sposobu ich przedstawienia. Prelekcje są wyzwaniem, jednak można nauczyć się stawiać czoła tremie i wyćwiczyć odpowiedni styl przemawiania.