Obsługa celna przy sprowadzaniu towarów

Obsługą celną zajmują się firmy, które specjalizują się w wypełnianiu dokumentów celnych. Takie podmioty wspomagają przedsiębiorców sprowadzających towary spoza granic Unii Europejskiej w szybkim i sprawnym wypełnianiu dokumentów niezbędnych dla urzędów celnych.

Czym się różni celnik od agenta celnego?

skład celny

Agencja celna jest firmą zatrudniającą agentów celnych. Ci z kolei często bywają myleni z celnikami, jednak nie są to pojęcia tożsame. Agent celny ma za zadanie wesprzeć klienta swojej firmy w prawidłowym i szybkim przejściu przez proces oclenia towarów, natomiast celnik jest pracownikiem unijnego organu, zajmującego się nakładaniem opłat celnych na towary sprowadzane spoza Unii Europejskiej.

Kompleksowa obsługa celna

Zasadniczym zadaniem obsługi celnej jest pomoc w prawidłowym przeprowadzeniu procesu oclenia towarów w możliwie najkrótszym czasie, jednak coraz więcej firm zajmujących się obsługą celną decyduje się na nieco bardziej kompleksowe usługi.

Obecnie agencje celne często zajmują się również obsługą logistyczną przewozu towarów na terenie Unii Europejskiej i poza nim, a także magazynowaniem i planowaniem łańcucha dostaw w imieniu klienta.

Skład celny – dlaczego warto z niego skorzystać?

W składzie celnym można umieścić sprowadzone towary i nie płacić w tym momencie cła oraz podatków. To sprawia, że towary sprowadzone mogą poczekać w składzie na odpowiedni na sprzedaż moment, a przedsiębiorca nie ponosi w tym momencie żadnych kosztów celno-podatkowych.

Comments are closed.